Vyhledávání
Druh ubytování:

Vyberte kraj:

Vyberte turistickou oblast:


Vyzkoušejte rozšířené vyhledávání
Ubytování
Turistické oblasti
Doporučujeme
Telestica, www.telestica.cz


auto-inzert.cz


mobilní domy


nove-zaluzie.cz
AKCE: Nyní základní registrace objektu zdarma!

Orlické hory

Pohádkové Kačenčiny hory

Pohádkové Orlické hory nabízí skvělou dovolenou. Hlavním trumfem je klidné prostředí a krásná příroda. Divoká Orlice vytváří romantická údolí. Sousední Polsko láká k dalším výletům. Lidové chalupy Vás budou provázet na každém kroku. Navíc nabízí stylové ubytování. Kupte si Orlické pohádky a přečtěte si prastaré pověsti o Kačence a Rampušákovi. Obě postavy již od pradávna stráží klid Orlických hor.

Rampušák vše vidí

Pánem Orlických hor je bájný Rampušák, který střeží města, obce a vesničky rázovitého kraje Orlických hor. Svým návštěvníkům nabízí hojnost turistických tras a síť cyklostezek. Okuste i Vy příjemnou atmosférou Orlických hor.

Bylo nás pět v Okresním městě Poláčkově

Město Rychnov nad Kněžnou je pomyslnou bránou Orlických hor. Navštivte místní zámek a zavítejte do muzea, kde se setkáte s osudy českého spisovatele Karla Poláčka. Své náměty čerpal z rodného kraje. Postavám ze svých románových příběhů vtiskl osudy, které znal ze svého mládí a dětství. Jen si vzpomeňte na romány Bylo nás opět a Okresní město. Najdete zde i sousoší pěti kamarádů včetně Petra Bajzy a Pepka Zilvara z chudobince.

Deštná, Rokytnice…

Navštivte oblíbená zimní i letní střediska Orlických hor. V létě lákají k turistice, v zimě naopak disponují hojností sjezdovek a lyžařských tras pro běžkaře. Nejoblíbenější je Deštná a Rokytnice v Orlických horách. Z dalších turisticky oblíbených vybíráme Jablonné nad Orlicí, Olešnice v Orlických horách, Těchonín, Neratov a další. Velmi navštěvovaná je také Pastvinská přehrada.

 

Do Rampuše za Rampepurdou

V malebné orlické vísce Rampuši, poblíž vesnice Liberk, najdete dokonce i sochu služebné Rampepurdy z románu Bylo nás pět. Stojí u rybníka a je dílem sochaře Michala Moravce z Hořic.

Italové a Zemská brána

Skvělým tipem na pěší túru je návštěva Zemské brány. Romantické místo obklopené divokou přírodou. Divoká Orlice si zde nemilosrdně dere cestu balvanitým korytem. Zdejší kamenný most stavěli italští kameníci.

Jako Fénix z popela

Barokní poutní kostel v příhraniční vesničce Neratov neměl nikdy na růžích ustláno. O svou existenci musel bojovat. Po druhé světové válce vyhořel a vinou komunistického režimu chřadnul. Několikrát se jako zázrakem vyhnul demolici. Po převratu se začalo s jeho opravami a dnes se opět skví ve své kráse.

Strážce Šerlich

Nejvyšší horou Orlických hor je Velká Deštná s 1115 metry nad mořem. Druhým hojně navštěvovaným vrcholem je Šerlich. Vyšplháte se až do výšky 1025 metrů nad mořem. Na jeho vrcholu se osvěžíte v Masarykově chatě.

K Polákům

Navštivte také polskou stranu Orlických hor. Ku příkladu středisko zimních sportů Zielenec s báječnými sjezdovkami. Další tipem jsou oblíbené polské lázně Duszniky Zdroj a Polanica Zdroj. Překrásný je výlet do Wambeřic. Zde je známé barokní poutní místo.

 

Za Ámosem …

V horské obci Kunvald na Vás čeká mnoho objevů. Místo je spojeno se vznikem Jednoty bratrské. Najdete zde sochu J. A. Komenského. Jedlíky potěší vyhlášený hostinec U Lípy.

F. L. Věk v Dobrušce

Další bránou do Orlických hor je východočeské město Dobruška. Místo, kam Alois Jirásek zasadil děj románu F. L. Věk. Navštivte rodnou chalupu F. L. Heka, který je hlavní dějovou postavou.

Jiráskovo Temno v Podbřeží

Kousek od Dobrušky najdeme malebné poutní místo Studánka. Pokud se vydáte ještě dál, narazíte na krásnou vesničku Podbřeží. Ne nadarmo byla vesnicí roku 2004. V místní části Skalka je zámek na vysokém ostrohu. Právě sem zasadil Jirásek svůj román Temno.

Do Králík na králíka a za slonem

Na rozhraní Orlických hor a Jesenicka je vklíněné městečko Králíky. Na náměstí najdete výtečnou restauraci, která stylově nabízí pečené králíka a sladký dezert Králický Sněžník. Kalorie spálíte cestou na Mariánskou horu. Slavné barokní poutní místo Hedeč, nedaleko Králík. Pokud chcete delší túru, vypravte se na oblíbený Králický Sněžník. Pramení zde řeka Morava a čeká na Vás známá socha slona. Ale to už skoro ani nejsme v Orlických horách.

Ubytování na každém kroku

V Orlických horách je vskutku z čeho vybírat. Horské apartmány, penziony i pronájmy chat a chalup jsou k dispozici všem návštěvníkům. Ubytování sežene každý přesně dle vkusu i stavu konta. Využijte výhodných mimosezónních pobytů, kdy seženete ubytování téměř za hubičku. Užijte si v Orlických horách třeba i na Silvestra nebo Velikonoce.

<< zpět na výpis článků