Vyhledávání
Druh ubytování:

Vyberte kraj:

Vyberte turistickou oblast:


Vyzkoušejte rozšířené vyhledávání
Ubytování
Turistické oblasti
Doporučujeme
Telestica, www.telestica.cz


auto-inzert.cz


mobilní domy


nove-zaluzie.cz
AKCE: Nyní základní registrace objektu zdarma!

Jeseníky

Od všeho trochu …

Krajina Jesenicka, Hrubého i Nízkého Jeseníka vždy lákala a láká mnoho turistů a návštěvníků. Přijíždějí po celý rok. Sjezdovky a běžecké trasy najdete v horských střediscích v bezprostředním okolí. V létě jsou k dispozici pěší stezky a cyklotrasy. Na své si přijdou milovnici historie. Hrady, zámky, historie papírenského průmyslu nebo čarodějnických procesů je více než známá. To vše zde najdete. A až budete unaveni, tak nezoufejte. Své síly zaručeně obnovíte v Lázních Jeseník.

V Lázních Jeseník vyléčíte srdce

Město Jeseník je jedním ze středisek oblasti. Kdysi se jmenoval Frývaldov. Město proslulo těžbou železné rudy, stříbra i zlata. Návštěvníky zaujme gotická vodní tvrz. Místní muzeum seznámí s historií kraje i lázeňství. Zakladatelem účinné lázeňské léčby byl doktor Priessnitz. V lázních se léčí choroby srdeční a cévní, problémy dýchacího ústrojí, pohybové problémy a také onemocnění duševní, kožní i ženské nemoci.

Pro boubelky jsou Lázně Lipová

V lázních Lipová v blízkostí Jeseníku se již několik desítek let úspěšně léčí obezita. Příjemné lázničky v srdci lesů nabízí klidný odpočinek. Městečku dominuje stavba bývalé rychty a lázeňské budovy s upraveným parkem.

Krajem Jesenicka s otevřenýma očima

Z dalších atraktivit doporučujeme prohlídku vápencové jeskyně Na Pomezí, přírodní rezervace Rejvíz s mechovým jezírkem, zámek Javorník nebo romantické Nýznerovské vodopády. Téměř čarovné krásný je výhled z Medvědí skály u Jeseníku. Mystické duše ocení poutní kostel Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor. Zlaté Hory jsou známé inkvizičními čarodějnickými procesy.

Krásy Hrubého Jeseníku

V ráji všech turistů si užijete krásné přírody plnými doušky. Neopomeňte ani památky. Tak například město Šumperk se pyšní první manufakturou na manšestr. Výroba byla zahájena v roce 1785. Z městských domů dominuje Geschaderův dům. V městečku Bludov naleznete zámek rodu Žerotínů a rodným dům ilustrátora Adolfa Kašpara. K zajímavým střediskům pro pobyt řadíme Rudu nad Moravou a Staré Město nebo Branná.

Tam, kde je historická hranice Moravy a Slezska

Turisté ocení centra Ramzová-Šerák. Ramzovské sedlo bylo od pradávna strategickým bodem. Vedla tudy kupecká a poutní stezka. Dnes je tu historická hranice Moravy a Slezska a také hlavní evropské rozvodí. Loučné nad Desnou vévodí renesanční zámek. Osada Dlouhé Stráně se pyšná areálem přečerpávací elektrárny. Najdeme zde nejvýše položené jezero u nás.

Rázovitá Karlova Studánka

Turisticky frekventované je také Červenohorské sedlo s velkým lyžařským areálem. Karlova Studánka je tradičním místem k dovolené. Jsou tu známé lázně s železitou kyselkou, rázovité dřevené stavby a lovecký zámeček. Vrbno pod Pradědem kdysi oplývalo zlatonosnými ložisky, dnes tu najdeme zámek s anglickým parkem. Karlovice jsou rekreační vsí s chráněným starým mlýnem. V Malé Morávce najdeme unikátní soubor 60 roubených chalup. V Rýmařově zase uvidíte poutní kostel. Ve Velkých Losinách stojí renesanční zámek, významná papírna s muzejní expozicí a mále lázničky.

Kde budeme bydlet?

V kraji Jesenicka najdete komfortní ubytování v penzionech, horských chatách nebo v hotelech a kempech. Pro skupiny doporučujeme pronájmy stylových chat a chalup. Ubytování najdete jak v městečcích, tak i v menších vesničkách a horských osadách.

Až na vrcholky hor

Nejvyšší moravskou horu je Praděd s 1491 metry nad mořem. Z Ovčárny vede na vrchol nejpříjemnější cesta. Jsou tu krásné výhledy a příjemné chaty, které zvou k posezení. V blízkosti je přírodní památka Petrovy kameny.

Symbolem je Skřítek

Sedlo Skřítek je pojmenované dle pohádkového ducha Jeseníků – Skřítka, strážce hor. Dokonce tu najdete i jeho sochu v blízkosti zříceniny hradu Rabštejn.

<< zpět na výpis článků